Вы здесь: Главная > 1. Безхребетні, 2. ЗООЛОГІЯ > Тип Кишковопорожнинні

Тип Кишковопорожнинні

Тип Кишковопорожнинні — нижчі багатоклітинні тварини з радіальною симетрією тіла. Це переважно морські організми (медузи, актинії, коралові поліпи) і лише небагато з них живе у прісних водоймах (гідра).  

Для кишковопорожнинних характерними є дві основні життєві форми: поліпи (гідра, актинії) та медузи (аурелія, коренерот). Поліпи ведуть прикріплений або малорухливий спосіб життя. Вони представлені як окремими особинами (гідра), так і колоніями (морські коралові поліпи). Медузи, як правило, вільно плавають у товщі води. Тіло кишковопорожнинних складається з двох шарів клітин: зовнішнього (ектодермального) та внутрішнього (ентодермального). Між ними знаходиться неклітинний шар  (мезоглея). Порожнини тіла у кишковопорожнинних немає, наявна лише кишкова порожнина, що зв’язана із зовнішнім середовищем ротовим отвором. У кишковій порожнині відбувається часткове перетравлювання їжі.

Порожни́на ті́ла — заповнений рідиною простір між зовнішніми покривами тварин та зовнішньою вистілкою травної порожнини, в якій розвиваються і перебувають внутрішні органи.

ОСНОВНІ КЛАСИ:

  • Гідроїдні поліпи
  • Сцифоїдні медузи
  • Коралові поліпи

КЛАС ГІДРОЇДНІ ПОЛІПИ

Гідра прісноводна

Клас Гідроїдні. До гідроїдних належать прісноводні, рідше морські поодинокі поліпи (прісноводна гідра, бура гідра, зелена гідра) і морські колоніальні поліпи (обелія). Прісноводні гідри зовні схожі на стебельце рослини довжиною від 1-3 мм до 1-1,5 см. Тіло гідри циліндричної форми; на його верхньому кінці розташований рот, оточений щупальцями; до субстрату прикріплюється нижньою частиною тіла — підошвою. Гідри ведуть прикріплений або малорухливий спосіб життя. За способом живлення вони — хижаки. Основна їхня їжа — дафнії і циклопи. Морські гідроїдні ведуть прикріплений спосіб життя і мають вигляд невеликих кущиків, що складаються з декількох сотень і навіть тисяч особин.

Будова жалкої клітини гідри: 1. ядро, 2. капсула, 3. чутливий волосок, 4. жалка нитка, 5. шипи

У зовнішньому шарі тіла гідроїдних містяться шкірно-м’язові, жалкі, залозисті, нервові та проміжні клітини. Зовнішня частина шкірно-м’язових клітин утворює покриви, а внутрішня — витягнута у скоротливі м’язові волокна, які забезпечують різні рухи тіла. Жалкі клітини виконують функцію захисту та нападу. Кожна така клітина містить капсулу, заповнену отруйною рідиною, і спіральне закручену нитку з чутливим волоском. З проміжних клітин утворюються усі інші види клітин.

ШАРИ ГІДРИ

Внутрішній шар клітин вистилає кишкову порожнину, у ньому знаходяться залозисті, епітеліально-м’язові (травні), проміжні та нервові клітини, але у меншій кількості, ніж у зовнішньому шарі. Залозисті клітини мають тонкі джгутики, які забезпечують пересування їжі по кишковій порожнині. Вони виділяють травний сік у кишкову порожнину, де частково відбувається процес травлення. Подальше перетравлення їжі відбувається шляхом фагоцитозу: епітеліально-м’язові клітини утворюють псевдоніжки, що захоплюють частинки їжі. Остаточно Їжа перетравлюється у травних вакуолях цих клітин. Таким чином, у кишковопорожнинних відбувається поєднання порожнинного травлення з внутрішньоклітинним. Неперетравлені рештки їжі викидаються назовні через ротовий отвір. Дихання в кишковопорожнинних здійснюється через усю поверхню тіла.

Фізалія або португальський кораблик – вид колоніальних гідроїдних із ряду сифонофор, колонія якого складається з поліпоїдних і медузоїдних особин. Дуже отруйна.

Нервова система. Рефлекс. У зовнішньому шарі тіла є нервові клітини зіркоподібної форми. Вони містяться під епітеліально-м’язовими клітинами. Контактують нервові клітини між собою за допомогою відростків, утворюючи нервове плетиво. Така нервова система називається дифузною і є найпримітивнішою серед багатоклітинних. Скупчення нервових клітин спостерігається на підошві та біля рота. У відповідь на подразнення, що здійснюється, наприклад, голкою, тіло поліпа скорочується. Відповідь організму на дію подразників, що здійснюється за допомогою нервової системи, називають рефлексом. Рефлекторна відповідь організму поліпа має розлитий характер, що відповідає примітивному типу його нервової системи.

Розмноження. Гідроїдні розмножуються двома способами — нестатевим та статевим. Нестатеве розмноження відбувається шляхом брунькування. При цьому на тілі утворюються випини — бруньки. На вільному кінці бруньки, що збільшується в розмірах, спочатку утворюються щупальця та ротовий отвір, а потім і підошва. Згодом брунька (дочірня особина) відокремлюється від материнського організму і переходить до самостійного життя (гідра) або ж не відокремлюється від материнського організму і забезпечує ріст колонії (обелія).

Статеве розмноження гідр здійснюється шляхом утворення гамет із проміжних клітин: у нижній частині тіла утворюються яйцеклітини, а у верхній — сперматозоїди. Дозрілі сперматозоїди виходять у воду, проникають у тіло інших особин, де відбувається запліднення яйцеклітини. Із запліднених яйцеклітин утворюються багатоклітинні зародки. Вони зимують, а дорослі особини гинуть. Навесні розвиток зародків відновлюється і з’являються молоді гідри. У морського колоніального гідроїда обелії є особини без щупалець і рота. У певний період року вони відбруньковують маленьких медузок (діаметр дзвона 2-3 мм). Самки медузок відкладають у воду яйця, а самці — сперматозоїди. Із заплідненого яйця розвивається вільноплаваюча личинка, яка осідає на дно або прикріплюється до підводних предметів. З личинки розвивається поліп, який, брунькуючись, дає початок новій колонії.

Регенерація. Для багатьох кишковопорожнинних характерна регенерація — здатність відновлювати пошкоджені або втрачені частини тіла. Ціла гідра, наприклад, може відновитися з 1/200 частини її тіла.

КЛАС СЦИФОЇДНІ МЕДУЗИ

До класу Сцифоїдні належать морські кишковопорожнинні (аурелія, або вухаста медуза, коренерот, ціанея), більша частина життєвого циклу яких припадає на стадію медузи. По-ліпоїдне покоління живе недовго й не утворює постійних колоній. Клас налічує близько 200 видів, з них усього 3 види (аурелія, коренерот, люцернарія) зустрічаються у Чорному та Азовському морях.

Тіло медуз має форму дзвона або парасольки зі щупальцями по краях. Розміри медуз варіюють від 30 мм до 2 м у діаметрі. Посередині увігнутої сторони дзвона міститься ротовий отвір із 4-ма ротовими лопатями. Неклітинний шар у сцифоїдних медуз товстий, драглистий. На відміну від поліпів, медузи ведуть рухливий спосіб життя. Вони плавають шляхом виштовхування води з увігнутого боку парасольки. Нервова система медуз дещо складніша, ніж у гідроїдних (скупчення нервових клітин нагадують нервові вузли). У зв’язку з рухливим способом життя у медуз, на відміну від поліпів, е органи чуття — світлочутливі вічка, які розташовані по краю парасольки.

Світлочутливі вічка є не лише органами чуття, а й органами, які забезпечують ритмічне скорочення м’язів парасольки.

РОЗМНОЖЕННЯ МЕДУЗ

Сцифмедузи є роздільностатевими організмами. Під час розмноження гамети, що розвиваються у внутрішньому шарі клітин, виходять через рот назовні. У більшості медуз запліднення відбувається у воді. Із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка, яка деякий час плаває, а потім, опустившись на дно, прикріплюється й перетворюється на поодинокого поліпа (1-3 мм висотою). Дорослий поліп відбруньковує личинки медуз, які поступово перетворюються на дорослу медузу. Таким чином, у сцифоїдних спостерігається правильне чергування статевого (медузи) і нестатевого (поліпи) поколінь, але, на відміну від більшості гідроїдних, у них переважає покоління медуз.

Ціанея-найбільша медуза, діаметр купола 2,5 метри, довжина щупалець близько 30 метрів.

Крихітна медуза Нітрікула (Turritopsis Nutricula – 5мм) відома тим, що здатна до зворотнього метаморфозу. Досягнувши статевої зрілості і внісши свій внесок у репродукцію, вона не вмирає, як інші організми, а повертається до стадії поліпа, тобто знову стає «дитиною», звідки заново починає процес статевого дозрівання і перетворення у медузу. При цьому фенотип і спосіб життя тваринного змінюються кардинально, що забезпечується природною трансдифференциацией – прямим перетворенням клітин одного типу в інший. Як вважають, такий цикл Turritopsis Nutricula може повторювати нескінченно, і, таким чином, є потенційно безсмертною. Ці істоти, що представляють клас гідрозоїв, вмирають, тільки якщо їх з’їдять або вб’ють.

КЛАС КОРАЛОВІ ПОЛІПИ

Клас Коралові Поліпи включає поодинокі (актинії) та колоніальні (червоний корал, чорний корал) організми. Актинії поширені в усіх морях — від Арктики до Антарктиди, зустрічаються і в фауні України. Їхнє яскраво забарвлене тіло має вигляд циліндра з численними короткими товстими щупальцями. Актинії пересуваються шляхом розслаблення та скорочення підошви. Живляться, в основному, рачками і дрібною рибою. Актинії можуть вступати у взаємовигідні (мутуалістичні) відносини з іншими тваринами, зокрема ракоподібними. Колонії коралових поліпів складаються із сотень і навіть тисяч особин. Окрім актиній, коралові поліпи мають вапняковий або роговий скелет (внутрішній чи зовнішній).

Актинія псевдокінська

Розмножуються коралові поліпи нестатевим (брунькування) і статевим способами. Корали можуть бути роздільностатевими або гермафродитами. Під час статевого розмноження у внутрішньому шарі клітин утворюються гамети, які, дозрівши, викидаються назовні через рот. Запліднення відбувається у воді. Із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка, яка спочатку плаває, живиться дрібними планктонними організмами, а потім опускається на дно й перетворюється на поліпа. Стадія медузи в життєвому циклі коралових поліпів відсутня. Колонії утворюються шляхом брунькування первинного поліпа.

Походження і значення кишковопорожнинних. Кишковопорожнинні походять від якихось перших примітивних багатоклітинних тварин, тіло яких складалося з двох типів клітин — рухливих (з джгутиками) і травних (здатних утворювати псевдоніжки). Самі предки кишковопорожнинних беруть початок від найдавніших колоніальних одноклітинних тварин.

Актинія та рибка-Клоун

Значення. Коралові поліпи відіграють важливу роль у кругообігу речовин і збільшенні біологічної продуктивності моря. Мадрепорові корали з добре розвиненим вапняковим скелетом беруть участь в утворенні коралових берегових і бар’єрних рифів та атолів. Коралові рифи е місцем проживання найрізноманітніших водоростей, безхребетних тварин, риб тощо. З рифоутворюючих коралів добувають вапняк, який використовується як будівельний матеріал. У Середземному морі трапляється червоний, або благородний, корал, у Чорному морі — чорний. З них виготовляють ювелірні прикраси. У Китаї та Японії деяких медуз (аурелії, ропілеми) вживають у їжу. З медуз виготовляють пасту і порошок, в яких містяться біологічно активні речовини, що прискорюють ріст тварин. Коралові рифи можуть бути перешкодою для судноплавства і навіть причиною катастроф кораблів. Гідри та медузи, живлячись мальками риб, завдають шкоди рибному господарству. Отрута деяких медуз (фізалії, хрестовички) дуже небезпечна для людини, спричиняє сильні опіки шкіри і загальне тяжке отруєння.

1. корал Мозковик, 2. корал Морське перо, 3. Аурелія,4. Морська оса, 5. сцифонофора Португальський кораблик, 6. Коренерот

 

ТЕСТИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ

1. КЛІТИНИ ЕНТОДЕРМИ ЦЕ:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

2. ВИБЕРІТЬ ПООДИНОКИЙ КОРАЛ

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

3. Якою цифрою позначено жалку клітину гідри?

Correct! Wrong!

4. Укажіть ким за характером живлення є Гідра:

Correct! Wrong!

5. Як називається життєва форма тіла кишковопорожнинних, що веде рухливий спосіб життя?

Correct! Wrong!

6. Який спосіб нестатевого розмноження характерний Гідрі?

Correct! Wrong!

7. Яке травлення притаманне гідрі?:

Correct! Wrong!

8. До якої життєвої форми належить гідра прісноводна?

Correct! Wrong!

9. Фізалія належить до:

Correct! Wrong!

10. Шар міжклітинної речовини, що знаходиться в стінці тіла кишковопорожнинних, це:

Correct! Wrong!

11. Вивчаючи на уроці біології будову гідри прісноводної та розглядаючи малюнок, що її ілюструє, двоє учнів обмінялись думками. Перший учень сказав, що цифрою 3 показано клітини, які забезпечують регенерацію тіла гідри. Другий учень сказав, що остаточне перетравлення поживних речовин у гідри здійснюється клітинами, позначеними цифрою 7. Хто із них правий?

Correct! Wrong!

12. Фізіологічна система, яка притаманна кишковопорожнинним:

Correct! Wrong!

13. Викидання жалкої нитки ї із жалкої клітини при дотику до чутливого волоска й цієї клітини у кишковопорожнинних, це:

Correct! Wrong!

14. Небезпеку для здоров’я і життя людини становить:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

15. В несприятливих умовах гідра розмножується:

Correct! Wrong!

16. Найбільшим організмом серед кишковопорожнинних є:

Correct! Wrong!

17. У гідри прісноводно тип нервової системи ї:

Correct! Wrong!

18. Регенерація у гідри забезпечується клітинами:

Correct! Wrong!

20. Найбільша споруда, яку створили живі організми – Великий Бар’єрний риф біля східних берегів Австралії. Він простягнувся на 2 тис. км, а завширшки має 70 км. Які саме організми його створили?

Correct! Wrong!

20. В Чорному і Азовському морях поширені медузи:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

21. Безсмертна медуза:

Correct! Wrong!

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Оставить отзыв